معرفی کارت های گرافیک انویدیا و سخت افزار
كارت گرافيك Gigabyte Radeon HD 3870 كه در اين مقاله پيرامون آن صحبت ميكنيم از سيستم خنك كننده Zalman بهره مي برد و تكنولوژي Ultra Durable 2 به خوبي در اين كارت گرافيك تعبيه شده است ! در اين مقاله نتايج آزمايشات رقابت اين كارت گرافيك و 2 كارت گرافيك ديگر در محدوه همين قيمت را بررسي ميكنيم و يعني كارت هاي 8800 GT و 9600 GT از شركت Nvidia و نميشه گفت كه Radeon HD 3870  بهترين هست ! با هم اين نتايج رو بررسي مي كنيم !

Gigabyte Radeon HD 3870 در واقع يك كارت گرافيك طراحي شده با  اوركلاك بالا  توسط كارخانه نيست ! و در كلاك حافظه هم كمتر از سطح ميانگين است !

اين آمار  عمومي اين چند كارت گرافيك را بهتر از  مشاهده كنيد ! و با خصوصيات و كارايي هاي اصلي آن ها آشنا شويد .

 

 

 آمار مصرف انرژي Power Usage

 

قسمت آبي مصرف در حال عادي و قسمت نارنجي مصرف در حالت لود و بارگذاري را نمايش مي دهد !

همان طور كه مشاهده مي كنيد مصرف انژي Radeon HD 3870 در حالت بارگذاري و لود بالاتر از 9600 GT و  8800 GT هست ولي در حالت نرمال و ساكن مصرف انرژي كمتري دارد !

 پردازنده 55 نانومتري واحد پردازشگر گرافيكي باعث مي شود مصرف انرژي اين كارت در حد متعارف باشد !

overclocking در اين كارت گرافيك داراي جنبه هاي مخالف است !

در سوي مثبت سيستم فوق العاده Ultra Durable 2 در اين كارت گرافيك باعث بالا رفتن و بهبود اوركلاك مي شود ولي از طرف ديگر كم مشاهده شده است كه كارت گرافيك پر استفاده اي داراي شبكه فلزي كاهش دما روي سطح واحد پردارنده گرافيك نباشد ! در كل اوركلاك واحد پردازنده اين كارت گرافيك عالي است ولي كلاك حافظه اي  در حد معمولي است با اين وجود فركانس مركزي 889 مگاهرتز و فركانس حافظه1089 (2178) MHz به هيچ وجه بد و نا اميد كننده نيست
 
در زير تست هاي 3DMARK06 اين چند كارت گرافيك رو با هم مشاهده مي كنيم !

  Fill Rate يا تعداد پيكسل هايي ايجاد شده و رندر شده توسط كارت در يك ثانيه :

 

 Particles

Perlin noise  يا بافت نمايشي اوليه براي افزايش جلوه واقعي به تصاوير ديجيتال !

همان طور كه مشاهده مي كنيد قدرت رندرگيري كارت HD 3870 در اين قسمت ضعيف تر از رقباي خود نشان داده شده است و حتي در اين تست 8800 GT برتري خاصي درد ! و 9600 GT‌ عملكرد بهتري نسبت به رقيب خود HD 3870 دارد !  همان طور كه مشاهده مي كنيد قدرت رمدرگيري و پ

 

Pixel Shader  يا سايه انداز پيكسلي !

 

 

Vertex shader

 

و اما حرف اخر :

اگر قسمت آخر و تست 3DMark رو فقط مشاده كنيد خواهيد گفت كه برنده اين رقابت در اين قسمت مشخص شده است به صورت واضح ! و كارت Palit 9600GT را بهترين انتخاب خواهيد دانست ! قيمت اين كارت گرافيك 205 دلار در بازار هاي جهاني و قيمت Radeon HD 3870 در بازار هاي جهاني 190 دلار است و شما هم مانند من كارت گرافيك اول يعني Palit 9600GT را انتخاب خواهيد كرد ! اين كارت در آزمايشات بسيار بهتر از Radeon HD 3870  ظاهر شد و كارايي بالاتري را نشان داد !

در مقايسه با كارت هاي ديگر اين محدوده قيمتي كارت Radeon HD 3870 تا حدودي بهتر از NVIDIA 8800GT نشان داد و د مقابل قيمت كمتر بهتر بود !
در نهايت بايد گفت كارت گرافيك Radeon HD 3870  كارت خوبي است ولي در مقايسه با  Palit 9600GT انتخاب اول نيست چه از نظر قيمت و چه از نظر كارايي ! 

+ نوشته شده در  شنبه هشتم اسفند ۱۳۸۸ساعت 15:59  توسط محمد  |